Боротьба з курінням: зареєстрований новий законопроект

Сигарет більше не буде на українських прилавках. А купити їх зможуть тільки ті, хто досяг 21 років. Обмеження торкнуться і електронні сигарети. Такий законопроект недавно зареєстрували у Верховній Раді.

Сигарети зникнуть з прилавків


Сигарет на вітринах не буде. Навіть якщо це просто упаковка або макет – вони повинні бути прибрані з поля зору. Дізнатися про сигарети можна буде, тільки запитавши продавця, йдеться в законопроекті. При цьому питати доведеться про конкретний тютюновому виробі. Якщо запитати: “Покажіть, які є” – продавець за законом не зробить цього.

“Як це буде виглядати. Варто кіоск з написом” тютюн “. Ніяких торгових марок, рекламних плакатів. Людина може підійти і конкретно запитати:” Такі-то сигарети є? “. Все буде заховано під прилавками. Ніхто нічого не зможе розглянути“, – розповідає Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України.

Пачка сигарет теж буде виглядати по-іншому. Ніяких яскравих кольорів, візерунків і квіточок на пачках не буде. Для них вводиться загальний дизайн – коричнево-зелена упаковка, більшу частину якої (65%) займає зображення хвороб, які викликає куріння, і попередження про шкоду. Відрізняти різні сигарети один від одного буде тільки назва торгової марки. Шрифт для всіх назв буде однаковим.

МОЗ має підготувати 14 варіантів тексту та фотографій, які будуть змінюватися на упаковках щорічно. Виробникам заборонять писати на пачках, що їх продукт менш шкідливий або має корисні властивості. Ця заборона стосується більше електронних сигарет і заправок до них. Також не можна буде вказувати на упаковці смак і аромат сигарет.

До 21 року не продадуть

Сигарети не продадуть, якщо немає 21 років. Більш того, в законопроекті пропонують внести таке обмеження і на продаж пива та інших алкогольних напоїв.

Найвідоміший приклад – США, де працює таке обмеження. І якщо людина не закурив до 21 року, то він навряд чи вже закурить в старшому віці. На цьому етапі дуже важливо попередити ранній початок куріння“, – пояснює Костянтин Красовський.

Крім Штатів таке ж обмеження існує в Казахстані, Єгипті, Індонезії, Камеруні, Мікронезії і Фіджі.

У 21 рік людина продовжує навчатися у вузі і освоювати професійні навички, каже Отто Стойка, кандидат медичних наук. Коли нікотин потрапляє в мозок, він заважає нормальному зверненню нейрогормонов і виснажує їх вироблення. Тому чим раніше людина починає курити або пити, тим вірогідніше, що у нього з’явиться залежність, інтелектуальні та емоційні порушення.

Люди, які вживають ці речовини, стають дратівливими, емоційно неврівноваженими – це заважає навчатися і входити в доросле життя, збіднює емоційну сферу і потреба в пізнанні“, – пояснює лікар.

Електронні сигарети прирівняють до звичайних


Зараз електронні сигарети можуть купити навіть школярі. А реклама електронних пристроїв для куріння і рідин для них – на кожному кіоску. Якщо закон приймуть, їх спіткає доля звичайних сигарет. Це означає, що купити електронні сигарети зможуть тільки ті, хто досяг 21 років. Палити в громадських місцях теж буде заборонено (хоча формально це заборонено і зараз). А ресторанам, які позиціонують себе доброзичливими до курців електронним сигарет, загрожує штраф до 50 тисяч гривень. Також виробникам електронних сигарет і заправок заборонять стверджувати, що їх продукт не шкодить здоров’ю. Їх не можна буде рекламувати або поширювати зразки для проби.

Зараз за законом в приміщеннях підприємств, установ та організацій повинні бути обладнані спеціальні місця для куріння – навіть якщо в їх штаті немає жодного працівника, який курить. Відсутність такого приміщення вважається порушенням і передбачає штраф. Місця для куріння також повинні бути приміщеннях готелів, в гуртожитках, аеропортах і на вокзалах.

Єдиним місцем, де пропонується залишити можливість відведення місць для куріння в приміщенні, є аеропорти“, – йдеться в пояснювальній до законопроекту.

Палити заборонять, в тому числі, і на балконах


Також проект закону дозволяє місцевій владі забороняти курити в тих місцях, де вони вважатимуть за потрібне. Зараз штраф за куріння в недозволеному місці складає до 170 грн. Його збільшать до 510 грн.

Все це повинно значно зменшити куріння в Україні. Ця тенденція спостерігається і зараз: за словами Красовського, за минулий рік продаж сигарет в країні зменшилася з 56 млрд до 45 млрд штук.

Нагадаємо, як дітям на Донбасі нав’язують патріотизм до російських окупантів (ФОТО)

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Яндекс.Метрика